Zdrowie i uroda

Wybielanie zębów – o czym powinieneś wiedzieć przed zabiegiem?

Szeroki uśmiech pełen śnieżnobiałych, równych zębów stał się symbolem licznych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym. Jedną z dróg do jego uzyskania jest zabieg wybielania, przeprowadzony w wybranym centrum stomatologii estetycznej. W jaki sposób przygotować się do jego wykonania i o czym pamiętać po jego zakończeniu?

Jak przygotować się do wybielania zębów?

Podstawowym zabiegiem kwalifikującym nas do przeprowadzenia zabiegu jest prawidłowy stan jamy ustnej. Badanie stomatologiczne powinno wykluczyć ubytki, nadwrażliwość i choroby (zarówno zębów, jak i dziąseł). Zabieg przeprowadzony na uszkodzonej tkance powoduje znaczną bolesność. Niewskazane jest przeprowadzenie zabiegu w okresie krótszym niż 6 miesięcy od zdjęcia aparatu ortodontycznego – resztki kleju na zębach mogą spowodować nierównomierne zabarwienie szkliwa. Wyleczone zęby warto oczyścić z kamienia i osadu, dzięki czemu szybciej uzyskają pożądany odcień.

Do wybielania nie kwalifikują się osoby, które nie ukończyły 16. roku życia. Istotnym przeciwwskazaniem jest również ciąża i okres karmienia piersią. Pod żadnym pozorem nie wolno wybielać zębów w przypadku występowania reakcji alergicznej na utleniacze, glicerynę i żywice poliakrylowe. Zabieg odradza się również w sytuacji uzębienia nadwrażliwego, posiadania zębów mlecznych i uszkodzeń szkliwa.

Należy wystrzegać się samodzielnych prób wybielania zębów bez konsultacji z stomatologiem, a w szczególności wykorzystywania preparatów z nieznanych źródeł. Nie zaleca się również stosowania samodzielnych past z wykorzystaniem sody, soli, węgla czy cytryny, które wraz z osadem ścierają powierzchnię zęba, prowadząc do porowatości. Mieszanka o zbyt mocnym stężeniu bądź wykorzystywana w zbyt dużej ilości może doprowadzić do przesadnego wybielenia, skutkującego przeźroczystością szkliwa i długotrwałą nadwrażliwością.

Twoje zęby straciły swój naturalny kolor? Wybierz Centrum Stomatologii Kraków – Dentalesthetica i skorzystaj z oferty wybielania zębów!

Jak maksymalnie utrzymać efekt wybielania zębów?

Kolor naszych zębów jest uzależniony od genetyki i codziennej higieny. Duże ilości barwiących szkliwo substancji znajdziemy w kawie, herbacie, napojach gazowanych, sokach owocowych i warzywnych oraz alkoholu i papierosach. Podobny efekt wiąże się z przewlekłymi stanami chorobowymi czy skutkami ubocznymi przyjmowania niektórych substancji leczniczych.

Należy pamiętać, że właściwy odcień zęba będzie się rozwijał do 2 tygodni, w trakcie których należy stosować pozbawioną barwników – również naturalnych – dietę białą. Dozwolone są wówczas produkty białe, bezbarwne i bladożółte, np. jogurty naturalne, ryby, rosół, jajka, ziemniaki itp. Unikaj produktów twardych i stukania o zęby – odwodnione szkliwo jest bardziej narażone na pęknięcia. Nie pij gorących ani zimnych napojów. Dodatkowo warto stosować preparaty fluorkowe lub specjalne pasty chroniące przed nadwrażliwością zębów po wybielaniu.

Po całkowitym rozwinięciu się koloru należy wymienić wszelkiego rodzaju wypełnienia i plomby, ponownie dopasowując ich odcień. Efekt profesjonalnego zabiegu utrzymuje się około 2-3 lat, a a powtarzać można go nie częściej niż raz na 5 lat. Aby podtrzymać jego trwałość, warto używać specjalistycznych past i usuwać osad u dentysty co pół roku.