Zdrowie i uroda

Higienizacja jamy ustnej – na czym polega?

Z pewnością każdy, kto odwiedził gabinet dentystyczny, po długim czasie od poprzedniej wizyty, spotkał się z propozycją zapisania się na higienizację jamy ustnej. Wiele osób zastanawia się na czym dokładnie polega ten zabieg i z jakich etapów się składa. Mogłoby się wydawać, że usuwanie kamienia nazębnego nie jest specjalnie skomplikowane. Nic bardziej mylnego! Dobrze wykonana higienizacja jamy ustnej trwa około godziny i wymaga użycia sprzętów, o których istnieniu większość pacjentów nigdy nie słyszała. Poznaj bliżej ten ważny element dbania o zdrowie i estetyczny wygląd zębów, jakim jest higienizacja jamy ustnej.

Higienizacja jamy ustnej, czyli ważny zabieg, o którym warto pamiętać

Choć nie wszyscy korzystają z zabiegu higienizacji jamy ustnej regularnie, dentyści zalecają, aby wykonywać go co najmniej raz w roku, a w wybranych przypadkach co sześć miesięcy. Ma on pozytywny wpływ na zdrowie zębów, pomaga pozbyć się kamienia i nieestetycznych osadów oraz zabezpieczenia zęby przed próchnicą. Co ważne, jeśli posiadasz ubezpieczenie NFZ, możesz raz w roku bezpłatnie zapisać się na usuwanie kamienia nazębnego.

Higienizacja jamy ustnej – na czym polega?

Higienizacja jamy ustnej jest zabiegiem składającym się z 4 etapów – każdy z nich przynosi nieco inne korzyści, jednak istotne jest to jak działają razem. W niektórych przypadkach, np. u pacjentów podczas leczenia ortodontycznego czy osób z chorobami uzębienia, mogą być wykonywane tylko wybrane etapy. Jeśli interesuje Cię higienizacja jamy ustnej, „na czym polega?” jest pytaniem, na które zdecydowanie powinieneś poznać odpowiedź. Oto etapy tego zabiegu.

Skaling – usuwanie kamienia nazębnego

Po wejściu do gabinetu stomatologicznego, w którym ma zostać wykonana higienizacja jamy ustnej, warto zapytać lekarza, jakie czynności będzie po kolei wykonywał, aby mieć pewność, że zrealizuje usługę na najwyższym poziomie. To także idealny moment, aby wspomnieć o ewentualnych chorobach uzębienia, dzięki czemu specjalista będzie miał możliwość zaplanować indywidualny sposób, biorąc pod uwagę te informacje.

Pierwszą czynnością, jaką wykonuje denstya podczas zabiegu higienizacji jamy ustnej, jest usunięcie złogów kamienia nazębnego. Często jednak stomatolodzy nie używają tak potocznego sformułowania. Taki zabieg nazywany jest skalingiem. Na czym on dokładnie polega? Wykonuje się go za pomocą skalera ultradźwiękowego, który posiada końcówkę wibrującą z odpowiednio wysoką częstotliwością. Dzięki temu pozwala na rozbicie kamienia zgromadzonego na zębach. Kolejnym krokiem powinno być przepłukanie jamy ustnej, w celu pozbycia się resztek osadu, które mogą w niej pozostać.

Piaskowanie – usuwanie przebarwień

Drugi etap higienizacji jamy ustnej to piaskowanie. Można określić je jako element uzupełniający zabieg skalingu. Część ta odpowiada za usuwanie osadów, przebarwień i ewentualnych pozostałości po kamieniu nazębnym. Piaskarka stomatologiczna to urządzenie, za pomocą którego dentysta lub higienistka oczyszcza szkliwo wodą pomieszaną z piaskiem wypuszczaną pod odpowiednio dużym ciśnieniem. Czynność ta może być porównywana poniekąd do mycia samochodu przy użyciu karchera.

Zazwyczaj osoba wykonująca tego typu zabieg zabezpiecza swoją twarz. Idealnie do wykonania tego zadania nadaje się przyłbica stomatologiczna. Sprzęt ten chroni przede wszystkim oczy higienistki przed przedostaniem się do nich drobinek piasku, które, z uwagi na wysokie ciśnienie wydostające się z piaskarki, rozpryskują się na różne strony. Niektórzy specjaliści zakładają pacjentowi rozwieracz jamy ustnej, który ma za zadanie ochronić jego wargi przed podrażnieniami i ułatwić komfortowe wykonywanie zabiegu. Często już na pierwszym etapie higienizacji osoba znajdująca się na fotelu otrzymuje okulary ochronne. Jeśli się tak nie stanie, piaskowanie jest momentem, kiedy zdecydowanie warto o nie poprosić.

Polishing – polerowanie szkliwa nazębnego

Kolejnym etapem dobrze przeprowadzonej higienizacji jamy ustnej jest polishing. To właśnie na tym etapie każdy ząb powinien zostać dokładnie wypolerowany. Zabieg ten wykonuje się po skalingu i piaskowaniu, przy użyciu specjalnej pasty, która posiada właściwości oczyszczające, polerujące i zabezpieczające szkliwo przed ponownym zebraniem się kamienia nazębnego w krótkim czasie po wykonaniu zabiegu. Następnie powierzchnie międzyzębowe powinny zostać oczyszczone przy pomocy specjalnych gumek i szczotek.

Fluoryzacja – ochrona przed powstawaniem próchnicy

Już wiesz czym jest higienizacja jamy ustnej – „na czym polega?” to pytanie, na które już prawie w pełni znasz odpowiedź. Przed nami ostatni etap wchodzący w skład tego zabiegu, którym jest fluoryzacja. To inaczej proces lakierowania zębów. Fluor posiada właściwości wzmacniające szkliwo oraz chroniące przed powstawaniem próchnicy.

Jak jest przeprowadzana fluoryzacja? Na oczyszczone zęby, zostaje nałożony preparat, w którym znajduje się fluor. Może on być nakładany na różne sposoby. Coraz częściej aplikuje się go w postaci pianki czy żelu. Jest to przyjemny moment, gdyż takie preparaty mogą występować w różnych smakach, takich jak: truskawkowy czy miętowy. Te środki są aplikowane na krótki czas, aż fluor przeniknie do struktury szkliwa. Możesz również trafić do gabinetu, w którym fluoryzacja będzie wykonywana za pomocą naniesienia na zęby specjalnego lakieru fluorowego. Zabieg taki najczęściej wykonuje się przy użyciu pędzelka.

Znasz już przebieg tego niezwykle ważnego zabiegu, jakim jest higienizacja jamy ustnej. Dzięki pakietowi procesów oczyszczających i zabezpieczających szkliwo zębów, będziesz mógł cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez lata. Pamiętaj, aby korzystać z tej usługi regularnie!