Porady

Jak nauczyć się szyć – od czego i jak zacząć? 

Szycie na maszynie znowu staje się popularne, dlatego coraz więcej osób kupuje sprzęt, albo wyciąga ze swoich szaf zakurzone i dawno nieużywane maszyny swoich babć lub mam. Nie każdy ma blisko siebie kogoś, kto może udzielić wskazówek i podpowiedzieć,  jak zacząć swoją przygodę z tym sprzętem. 

Dlatego w tym artykule pokażę Ci, jak nauczyć się szyć! Zaczniemy od podstaw, abyś mógł bez problemu (i strachu ;)) włączyć maszynę do szycia i wykonać swój pierwszy prawdziwy szew. Jesteś gotowy? No to zaczynamy! 

Jak nauczyć się szyć na maszynie – zacznij od wyboru odpowiedniej maszyny 

Modyfikować swoje ubrania możesz ręcznie, ale dużo więcej możliwości, daje maszyna do szycia. Nie każdy jest takim szczęściarzem i posiada ją w domu. Jestem pewna, że wiele osób dopiero musi ją zakupić. Jeśli jesteś amatorem, to konieczny będzie wybór odpowiedni sprzęt. 

Nauka szycia na maszynie będzie przyjemna, jeśli zakupisz prosty w obsłudze sprzęt. Musi także posiadać podstawowe funkcje, które pozwolą Ci na wykonanie łatwych czynności związanych z krawiectwem. Maszyna dla początkujących nie powinna zawierać wiele ściegów. Wystarczą te, w które wyposażona jest każda maszyna do szycia. Amatorzy krawiectwa na pewno skorzystają z zygzaka, ściegu prostego i krytego. 

Dlaczego nie wybierać maszyny z większą ilością ściegów? Odpowiedź jest prosta – koszt. Większa ilość ściegów wiąże się z większą ilością gotówki, którą musisz wydać na zakupienie sprzętu. Możesz mi uwierzyć, że na robótki w domu, taka prosta maszyna w zupełności wystarczy. 

Na jakie funkcje jeszcze powinieneś zwrócić uwagę, jeśli marzy ci się szycie ubrań? 

 • funkcja wsteczna – wzmocni szew i nie pozwoli, aby się rozerwał.
 • zmiana położenia igły – możesz dostosować jej położenie, dzięki temu taki świeżak jak Ty będzie mógł pracować sprawniej. 
 • regulacja długości i szerokości ściegów – ta opcja pomoże Ci odmierzyć dokładnie, co ile milimetrów powinna wbić się igła. 
 • cerowanie – ta funkcja pozwoli naprawić rozdarcia, które często się zdarzają. Praktyczna funkcja, która przyda się każdemu. 
 • automatyczny nawlekacz igły – nie męcz się z nawlekaniem igły, urządzenie zrobi to za Ciebie. 

Wybierz odpowiednie akcesoria

Szycie ubrań na maszynie nie będzie możliwe bez odpowiednich akcesoriów. W Twoim kuferku z krawieckimi przyborami powinny się znaleźć:

 • igły i nici – bardzo ważne elementy, które zawsze powinieneś mieć pod ręką. Przydadzą się nie tylko do szycia na maszynie, ale także do zaszycia prostych i małych rozpruć lub dziurek w ubraniach. 
 • osłonka na igłę przy urządzeniu– zapewnia bezpieczniejszą pracę na maszynie. Ochronisz swoje palce i unikniesz niechcianych i czasami bolesnych wypadków. 
 • nożyczki – bez tego przyrządu żaden krawiec nie może działać z tkaniną. Wybierz lekkie i ostre nożyczki, którymi bez problemu przetniesz materiał. Dodatkowo zobacz, czy dobrze leżą w dłoni, aby zapewnić sobie najwyższy komfort podczas pracy. 
 • centymetr – bez tego ani rusz. Dobrze odmierzysz, ile centymetrów materiału musisz podłożyć lub obciąć. 
 • szpilki – dzięki nim materiał nie przesunie się, a ty zszyjesz ze sobą precyzyjnie dwa kawałki materiału.
 • prujka krawiecka – nauka szycia na maszynie to także błędy. Na szczęście będziesz je mógł szybko i sprawnie naprawić. Prujka pomoże Ci, kiedy źle lub krzywo zszyjesz materiał. 
Szycie na maszynie - ackesoria
Akcesoria pomogą Ci szybciej i sprawniej poradzić sobie z pracami na maszynie do szycia. 

Jak nauczyć się szyć na maszynie? Krok po kroku 

1. Przeczytaj instrukcję obsługi 

Zacznijmy od najważniejszego, czyli od przeczytania instrukcji obsługi. Najprostsze maszyny do szycia powinny być także proste w obsłudze, dlatego dzięki wskazówkom z instrukcji szybko przyswoisz jej działanie. Wiele osób nawet do niej nie zagląda, tylko zostawia w pudełku, a są tam przecież wszystkie najważniejsze informacje. 

2. Zapoznaj się ze ściegami 

Kiedy już uruchomisz urządzenie, włożysz igłę i nawleczesz nitkę, przyjdzie czas na prawdziwą zabawę. Nauka szycia na maszynie rozpoczyna się od poznania ściegów, które posiada maszyna. Warto je przetestować, zanim zabierzesz się do pracy. W tym celu weź kartkę papieru i sprawdź na niej, jak wygląda ścieg. Może wydawać Ci się to komiczne, ale lepiej zniszczyć kartkę niż materiał, który zakupiłeś. 

Szycie ubrań trzeba zacząć od najprostszych ściegów np. prostego, zygzakowego czy dekoracyjnego. Opanuj najpierw podstawowy, abyś mógł ruszyć dalej i wypróbować kolejne ciekawe ściegi, które posiada Twoja maszyna – może być ich kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt! 

3. Wybierz odpowiedni materiał 

Jak nauczyć się szyć dobrze? Na początku musisz postawić na materiały, które będą nierozciągliwe, sztywne i nieodkształcające się. Ważne jest także, aby tkanina nie ślizgała się podczas pracy. Dzięki temu będzie Ci prościej precyzyjnie przeszyć kawałki tkanin. 

Kiedy będziesz pracować, zwróć szczególną uwagę na to, aby materiał był złączony prosto. Na samy początku prawdopodobnie będziesz miał z tym problem i często w ruch będzie szła prujka krawiecka. Jednak nie poddawaj się! Może jeszcze raz spróbuj zrobić ścieg na kartce papieru, a po kilku próbach wróć do tkaniny? Praktyka czyni mistrza! 

Nauka szycia na maszynie - odpowiedni materiał
Materiał, który nie ślizga się na maszynie pozwala na łatwiejsze zszycie materiału – to wielki plus dla osób, które zaczynają swoją przygodę z krawiectwem. 

4. Podstawy opanowane? Co powiesz na własny projekt? 

Kiedy podstawowe ściegi będziesz mieć w małym paluszku i nie będzie dla Ciebie problemem proste połączenie dwóch kawałków materiału, to czas na stworzenie własnego designu!

Szycie ubrań na pewno nie będzie aż takie proste. Wiele razy coś pójdzie nie tak. Podczas projektowania musisz dokładnie wymierzyć wszystkie kawałki, a następnie precyzyjnie zszyć. Na samym początku “nie porywaj się z motyką na słońce” – zacznij od prostych projektów takich jak np. poszewka na poduszkę.  

Czy naprawdę można nauczyć się szyć na maszynie samemu? 

Tak, to możliwe. Musisz być tylko cierpliwy i liczyć się z tym, że będziesz popełniać błędy. Początek może być trudny, ale potem będzie już tylko z górki. 

Jeśli nie jesteś przekonany co do tej opcji zawsze możesz poszukać kursów szycia na maszynie w Twojej okolicy. Przy okazji poznasz inne osoby, które tak jak ty, złapały bakcyla na punkcie pracy na tym urządzeniu!

To jaka forma będzie najlepsza, zależy od Ciebie. Niektórzy wolą rozwijać swoje pasje w zaciszu własnego domu, a inni preferują spotkania z innymi osobami i naukę w większym gronie. 

Jak nauczyć się szyć? Widzisz, że nie jest to aż takie trudne zadanie. Musisz jednak pamiętać, że jeśli chcesz osiągnąć perfekcyjne designy, które wyjdą “spod” Twojej ręki musisz być cierpliwy i cały czas próbować nowych rzeczy i ćwiczyć. Jeśli nie możesz sobie poradzić sam, warto zapisać się na kurs krawiecki, gdzie profesjonalista pomoże Ci z elementami, które są dla Ciebie trudne. 

Podsumowując – aby nauczyć się szyć na maszynie, musisz: wybrać odpowiedni sprzęt, dokupić akcesoria, poćwiczyć ściegi na kartce papieru i wybrać sztywny, nierozciągający się materiał. Kiedy opanujesz te podstawy, zacznij tworzyć własne projekty i zaskakuj przyjaciół i znajomych ciekawymi designami.