Zdrowie i uroda

Suplementacja kolagenu – czy warto się nią zainteresować?

Nikt nie uniknie starzenia się – niestety, czas jest bezlitosny dla naszego zdrowia i urody. Nie musimy jednak poddawać się bez walki! W pozostaniu w jak najlepszej kondycji może nam bardzo pomóc suplementacja kolagenu. Czym jest kolagen i jak objawia się jego niedobór? Co daje suplementacja kolagenu? Czytaj dalej!

Kolagen – co to jest?

Kolagenem nazywamy podstawowe proteiny występujące w ludzkim organizmie. Nie jest to jedna substancja, ale cała grupa białek (około 30), które stanowią ⅓ masy wszystkich protein budujących nasze ciało. Skóra – największy organ – jest zbudowana z kolagenu w 70%. Nic więc dziwnego, że niedostatki tego białka drastycznie odbijają się na naszym wyglądzie, szczególnie kondycji cery i skory na szyi.

Po 25 urodzinach produkcja kolagenu w organizmie zwalnia. Z przykrością – szczególnie kobiety – odnotowujemy pojawianie się pierwszych zmarszczek i stopniowe tracenie ostrości owalu twarzy. Zanim zdecydujemy się udać do gabinetu medycyny estetycznej bądź chirurga plastycznego warto pomyśleć o suplementacji.

Objawy niedoboru kolagenu

Starzenie się skóry rozumiane jako tracenie jędrności na rzecz siateczki zmarszczek to nie wszystko. Niedobór kolagenu przyczynia się także do powstawania nieestetycznych przebarwień, rozstępów oraz ,,skórki pomarańczowej” czyli po prostu cellulitu. Jako że kolagen buduje włosy i paznokcie, także te atrybuty urody ulegają z wiekiem znacznemu osłabieniu.

Kolagen, buduje stawy, jego niedostatek odczujemy więc nie tylko w lustrze. Bolesność stawów i kręgosłupa daje się we znaki najpierw osobom aktywnym fizycznie a później także tym mniej skorym do wysiłku. Suplementy z kolagenem często są stosowane przez sportowców, zarówno biegaczy jak i tych podnoszących ciężary – potrzebują oni takiego dodatkowego wsparcia dla kolan. W naszym organizmie kolagen odpowiada również za immunologię. Zapobiega przenikaniu do tkanek wszelkich szkodliwych substancji i skażeń od których niestety kipi środowisko. Osłabienie skóry, naturalnej bariery musi wpływać na jej ,,szczelność”. Bardzo ważne jest więc przyjmowanie kolagenu, gdyż bez niego jesteśmy bardziej narażeni na wnikanie do naszego ciała drobnoustrojów.

Suplementacja kolagenu – co daje?

To jak skuteczne jest przyjmowanie kolagenu szybko odczujemy dosłownie na własnej skórze. Poprawa elastyczności, poziomu nawilżenia, zmniejszenie przebarwień i cellulitu – te korzyści z przyjmowania preparatów kolagenowych doceniają głównie panie. Widoczna będzie również poprawa kondycji włosów i paznokci.

Zwiększenie wytrzymałości stawów to niebagatelna zaleta zadbania o odpowiedni poziom kolagenu – koniec z bólem i zbyt wolną regeneracją po wysiłku fizycznym czy zabiegach medycznych. W dłuższej perspektywie regularne przyjmowanie kolagenu, przeciwdziała poważnym schorzeniom, takim jak na przykład osteoporoza.

Rodzaje kolagenu – jaki wybrać?

Przyjmowanie kolagenu możemy praktykować przy użyciu rozmaitych preparatów. Te proteiny pochodzą z odmiennych źródeł – jaki rodzaj kolagenu wybrać?

Jako że białka kolagenowe domyślnie są pochodzenia zwierzęcego, weganie i wegetarianie muszą uważać przy zakupach. Przeznaczone dla nich preparaty nie tyle dostarczają ,,gotowej” substancji co stymulują jej naturalną produkcję.

Kolagen naturalny pozyskuje się z ryb, świń oraz drobiu. Najbardziej wartościowy dla ludzkiego organizmu jest kolagen rybi – co ciekawe, można go pozyskiwać z części ryb uważanych za odpady! 

Na rynku mamy do wyboru szeroki wachlarz form suplementów z kolagenem. Możemy podawać go w tabletkach, w formie napoju czy rozpuszczalnego w wodzie proszku. Który jest najlepszy? Kluczowy jest skład, a nie sama forma podania. Stawianie na sprawdzone sklepy i uznane marki to pewność, że kupowany przez nas suplement będzie nie tylko bezpieczny, ale i opłacalny, bo naprawdę przyniesie rezultaty.

Czy suplementacja kolagenu ma sens? Jeżeli zależy nam na zdrowiu oraz urodzie – zdecydowanie tak! Pamiętaj, by naturalne preparaty uzupełniające kupować tylko w renomowanych, zaufanych sklepach – to gwarantuje ich bezpieczeństwo!