Moda

Plecaki wczoraj i dziś. Jak zmieniały się trendy?

Ludzie niemal od zarania dziejów szukali sposobów na to, jak efektywnie przenosić ze sobą prowiant, napoje i najbardziej potrzebne przedmioty. Efektem tych poszukiwań były różne formy bagażu. Dziś w użyciu są walizki, reklamówki czy mniej lub bardziej wymyślne torby. Wszystkie te sprzęty wymagają jednak zaangażowania w transport rąk, a te kończyny odgrywają przecież kluczową rolę w niemal wszystkich czynnościach, także tych przydatnych w czasie podróży. Alternatywnym sposobem transportu bagażu zostało więc przytwierdzanie ich na plecach, a najbardziej efektywną metodą – plecaki. Ich forma, wygląd i stosowane w nich rozwiązania przez lata dynamicznie się jednak zmieniały. Które z dawnych elementów pozostały w użyciu do dziś? Jakie plecaki są obecnie najbardziej popularne? Prześledźmy, jak zmieniały się trendy.

Pierwsze plecaki – wiklina i brezent

Bezsprzecznie największym atutem noszenia bagażu na plecach jest wspomniane uwolnienie rąk. Dzięki temu każda podróż przebiega łatwiej – ręce w niej pomagają, dodatkowo stabilizując sylwetkę. Umieszczenie ciężaru na plecach to także sposób na w miarę równomierne obciążenie nim całej sylwetki, bez przeciążania jej z lewej lub prawej strony.

Zanim wymyślono pierwsze plecaki, przedmioty przenoszone na plecach starano się stabilizować linami, czyli po prostu przytroczyć je czy przywiązać do niosącego. To oczywiście nie było zbyt wygodne, więc z czasem zaczęto w tym celu używać wiklinowych koszy. Dzięki nim można było zapakować na plecy całkiem spory ładunek, ale do komfortu podróży dalej było daleko.

Takie “plecaki” służyły przede wszystkim do transportu towarów. Funkcje turystyczne zaczęły pełnić dopiero w wieku XIX, gdy pojawiły się płócienne plecaki, zbliżone kształtem do dzisiejszych. Początkowo były używane przede wszystkim przez bogatsze warstwy społeczeństwa w czasie wycieczek i pikników. Ten rodzaj przechowywania bagażu do swoich potrzeb szybko zaadaptowała także armia. Pozostały popularne w czasie największych XX-wiecznych konfliktów zbrojnych, ale również ewoluowały – od skórzanych po te najbardziej znane, brezentowe. Takie żołnierskie plecaki miały kształt kostki i proste usztywnienia, dzięki którym łatwo było je zapakować i nosić. Kilka lat po opracowaniu pierwszego modelu brezentowego plecaka wybuchła II wojna światowa, w czasie której żołnierze wielu armii to właśnie w takich plecakach nosili swój ekwipunek.

plecaki

Źródło zdjęcia: https://plecaki.com.pl/pl/p/Tornister-szkolny-pixele-dla-chlopca%2C-fana-gier-komputerowych-do-1-klasy-PP20KMN-525/7551

Zajrzyj na http://lubie.com.pl/, gdzie znajdziesz artykuły poradnikowe o plecakach i nie tylko!

Plecaki dla przedszkolaka i do szkoły

Rozkwit plecakom przyniosły jednak nie tylko konflikty zbrojne, ale także wprowadzenie obowiązku szkolnego dla dzieci. Szybko okazało się, że książki i szkolne przybory najłatwiej przynosić na lekcje właśnie na plecach. Na przykład w przedwojennej Polsce popularnym rozwiązaniem był tornister szkolny wykonany… z drewna: to właśnie z takim bagażem dzieci maszerowały do szkoły w latach dwudziestych i trzydziestych.

Z czasem tornistry zaczęto produkować z bardziej wygodnych materiałów, wszystkie do dziś wyróżniają się jednak solidnym usztywnieniem, które pomaga w zachowaniu prostej sylwetki. Od lat konkurują z nimi plecaki wykonane z bardziej miękkich materiałów – kiedyś przede wszystkim z płótna, później głównie z tkanin syntetycznych. Plecaki dla przedszkolaka czy ucznia szkoły podstawowej są zwykle bardzo kolorowe: ten trend od lat się nie zmienia. Obecnie niezwykle popularne są plecaki z bohaterami bajek i filmów dla dzieci. Spider-Man, lalki Barbie czy księżniczki z kreskówek to wymarzone ozdoby szkolnej wyprawki dla wielu kilkulatków. W ostatnich latach, wraz z rozwojem technologii, coraz większym zainteresowaniem cieszą się także plecaki z nowatorskimi rozwiązaniami – na przykład posiadające ledowe światła czy kieszenie z zabezpieczeniem RFID.

plecaki

Źródło zdjęcia: https://plecaki.com.pl/pl/p/Sliczny-pluszowy-plecak-do-przedszkola-Kraina-Lodu-z-najnowszej-kolekcji-Disney-dla-dziewczynki-DOE-305/6654

Najnowsze trendy i powrót do przeszłości

Na rozwój plecaków wpływ miało kilka innych wynalazków. Wśród nich między innymi opatentowany w 1917 roku przez Szweda Gideona Sundbacka zamek błyskawiczny, który okazał się jednym z najbardziej efektywnych sposobów zapinania tego rodzaju bagażu. Ważne było również zastosowanie materiałów nieprzemakalnych, które możemy znaleźć w niektórych współczesnych modelach.

Ta technologia okazała się szczególnie przydatna w plecakach turystycznych. Obok sektora plecaków szkolnych to jedna z kategorii tego sprzętu, która w XXI wieku rozwija się najbardziej dynamicznie. Turystyka staje się coraz bardziej popularna, a profesjonalny sprzęt można zakupić już nie tylko w wyspecjalizowanych sklepach, ale także wykonując kilka kliknięć na komputerze czy smartfonie. Prawo do zwrotu towaru kupionego przez internet sprawia, że to bezpieczna forma zakupów.

Plecaki to także modny dodatek do różnego rodzaju strojów. Aktualnie do najważniejszych marek związanych z plecakami należą Vans oraz Fjallraven Kanken – to ich produkty w 2020 roku są najbardziej “trendy”. Ta uwaga dotyczy przede wszystkim mody damskiej oraz młodzieżowej. Od kilku lat triumfy święci także powrót do designu i rozwiązań znanych z przeszłości, czyli plecaki vintage. W związku z tym do łask wróciły popularne przed laty “kostki”, plecaki płócienne oraz dżinsowe, znane z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. We współczesnej modzie stanowią przeciwwagę dla konstrukcji wykonanych w całości z tworzyw sztucznych.