Porady

Odblaskowe kombinezony antystatyczne – kto powinien ich używać?

Odzież robocza oraz ochronna to kategorie ubrań, które są potrzebne w wielu branżach. Pracodawcy muszą dostarczyć je pracownikom, by w ten sposób uchronić ich ubrania przed zabrudzeniem, a jednocześnie zabezpieczyć ich pracę. W przypadku wielu stanowisk ważną kwestią są także umieszczone na odzieży elementy ostrzegawcze, które sprawiają, że pracownik jest łatwiej dostrzegalny. Szczególnym typem ubioru łączącym powyższe cechy są odblaskowe kombinezony antystatyczne.

Czym jest odzież antystatyczna?

Celem, dla którego została zaprojektowana odzież antystatyczna, było stworzenie materiałów, które nie będą gromadzić ładunków elektrostatycznych. Zwykłe ubrania, wykonane z popularnych tkanin, często się elektryzują. Takie ich właściwości w niektórych branżach mogą powodować bardzo poważne i niebezpieczne konsekwencje, na przykład wybuchy czy pożary.

Ubrania antystatyczne umożliwiają odprowadzanie ładunków elektrostatycznych. Ich najważniejszym zadaniem jest ochrona przed powstaniem tak zwanego wyładowania iskrowego, co może spowodować wybuch. Na odzież antystatyczną składają się ubrania wierzchnie, ale również buty antystatyczne, które gwarantują pracownikom uziemienie. Bardzo ważne jest to, by nawet na chwilę nie zdejmować odzieży antystatycznej w miejscu zagrożenia – tylko wtedy ten rodzaj ubrań ochronnych zapewni pełne bezpieczeństwo.

Kombinezon antystatyczny – charakterystyka

Pracodawcy zaopatrujący podwładnych w odzież antystatyczną decydują się na różne ubrania, takie jak specjalne spodnie czy antystatyczna bluza odblaskowa. Nie można zapominać także o detalach – niezbędne są między innymi rękawice wykonane z materiału chroniącego przed powstawaniem ładunków elektrostatycznych.

Za najbardziej kompleksowy środek ochrony można jednak uznać kombinezon antystatyczny. Jego konstrukcja w dodatkowy sposób zabezpiecza pracownika, nie ma również obaw, że zdejmie którąś z części garderoby jeszcze przed zakończeniem pracy. W dodatku zwykle jest wykonany z tkanin trudnopalnych, co jeszcze zwiększa bezpieczeństwo pracownika. W tym celu często umieszcza się na nim również elementy odblaskowe.

Kto powinien nosić kombinezon antystatyczny?

Kombinezony antystatyczne są używane przede wszystkim w strefach zagrożonych wybuchem, a także w miejscach, w których występują grożące wybuchem gazy i opary. Odblaskowe kombinezony tego typu są przeznaczone między innymi dla pracowników stacji paliw. Również pracownicy zakładów specjalizujących się w przemyśle elektronicznym są zwykle zobowiązani do noszenia podobnych ubrań. W kombinezony są zaopatrywani także pracownicy służb komunalnych, a także osoby pracujące przy wydobyciu ropy czy gazu.

Odblaskowe kombinezony antystatyczne można nabyć w specjalistycznych sklepach, w których znajduje się odzież ochronna oraz odzież robocza. Kraków, Wrocław i inne duże miasta posiadają sporo tego typu placówek, ale najłatwiejszym sposobem nabycia są dziś sklepy internetowe – kombinezony można kupić bez wychodzenia z domu.

Więcej informacji o odzieży ostrzegawczej w kolejnym artykule: Fakty i mity dotyczące ubrań odblaskowych