Parenting

Koniec przedszkola, czas do szkoły – jak zmieni się plecak dziecka?

Zakończenie etapu edukacji przedszkolnej, szybko mijające wakacje i pierwsza klasa szkoły podstawowej. Ta zmiana potrafi być dla dzieci szokująca, dlatego warto, aby łącznik domu oraz szkoły, jakim jest plecak, był odpowiednio dobrany dla naszej pociechy. Jakie są różnice między przedszkolnym a szkolnym plecakiem? Na co zwracać uwagę, kupując plecak pierwszoklasisty? Na te pytania odpowiadamy w tekście.

Jaki plecaczek nosił dotychczas przedszkolak?

Na pewno jego rozmiary były niewielkie. Zdecydowanie mniejsze od plecaków, które na co dzień noszą pierwszoklasiści. Musiało być w nim miejsca na ulubioną zabawkę, soczek lub bidon z wodą lub herbatką, kanapkę oraz bluzeczkę, którą przedszkolanka zawsze mogła zmienić w ciągu dnia, gdy maluch się spoci lub poplami. Jakie modele plecaków są popularne? Zwierzęce, kwiatowe, z postaciami z bajek, znajdziemy nawet plecak moro dla przedszkolaka, który od małego interesuje się militariami.

Plecaki młodzieżowe z usztywnianymi plecami – to absolutna podstawa

Od pierwszej klasy dziecko będzie musiało na zajęcia nosić książki, zeszyty, bloki rysunkowe, kredki, pisaki, farbki, strój na zajęcia sportowe, śniadanie oraz coś do picia.… To wszystko zajmuje wiele miejsca, dlatego konieczny będzie zakup zdecydowanie większego plecaka. Jego rozmiar powinien gwarantować bezproblemowe umieszczenie w nim materiałów wielkości kartki A4. Waga plecaka razem z zawartością nie powinna przekraczać wartości 10% masy dziecka – takie zalecenia wydała Światowa Organizacja Zdrowia. W trosce o kręgosłupy naszych pociech, producenci wzorem tornistrów, wprowadzili usztywnienie ściany przylegającej do pleców. To sprawia, że ciężar rozkłada się bardziej równomiernie, a twarde elementy nie przebijają się przez materiał i nie kłują skóry dziecka.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy kupnie plecaka?

Bardzo ważne są regulowane ramiona, które pozwolą odpowiednio dopasować obciążenie do położenia plecaka. Wartymi uwagi są produkty, które mają zapinane z przodu pasy piersiowe lub biodrowe – dają one jeszcze większą możliwość utrzymania prawidłowego umiejscowienia torby. W każdym modelu obowiązkowym wręcz elementem są odblaski. Szukajmy takich, w których jest ich możliwie jak najwięcej, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nasze dziecko jest zawsze widoczne na drodze.

Bajkowe plecaki na kółkach

Ciekawym pomysłem są filmowe plecaki na kółkach. Violetta, Kraina Lodu, Auta czy Gwiezdne Wojny – dzieciaki uwielbiają te produkcje, dlatego z chęcią wskazują je, jako wizualizacje na swoich plecakach. Kiedy warto zdecydować się na taki, który można ciągnąć? To świetna sprawa, jeśli dziecko zajęcia ma na jednej kondygnacji. Plecaki na kółkach są cięższe od tych standardowych, dlatego noszenie ich będzie sporym wyzwaniem dla naszej pociechy.