Kuchnia

Na pomoc żołądkowi i wątrobie – najlepsze zioła dla układu pokarmowego

Problemy z układem trawiennym i wątrobą dotykają na co dzień tysięcy Polaków. Źle zbilansowana dieta, stres czy używki przyczyniają się do pogorszenia stanu żołądka i wątroby. W codziennych dolegliwościach mogą jednak pomóc zioła. Przybliżamy trzy rośliny, o których stosowaniu warto pamiętać w codziennej diecie.

Pięciornik srebrny – przydrożny ratunek dla jelit

Pięciornik srebrny zwykle jest traktowany jako chwast. W Polsce rośnie pospolicie i nie jest zbyt wybredny – poradzi sobie i na piaszczystej glebie, i w przydrożnych zaroślach. Osiąga wysokość od 20 do 40 centymetrów, wyróżnia się niedużymi, jasnymi kwiatkami. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jakie właściwości zdrowotne ma ta roślina.

To właśnie kwiaty pięciornika są używane jako surowiec zielarski. Zawierają kilka pomagających zdrowiu substancji, między innymi garbniki. Pięciornik pomaga radzić sobie ze stanami zapalnymi, ale ma też chronić wątrobę i zwalczać biegunkę. Reguluje przemianę materii, można go więc stosować w przypadku nieżytów żołądka oraz jelit czy choroby wrzodowej i zespołu jelita drażliwego.

Pięciornik srebrny – jak stosować?

Pięciornik można stosować doustnie, ale też zewnętrznie. W przypadku suszonego ziela najlepiej dwie łyżeczki preparatu zalać 250 mililitrami wrzącej wody i parzyć przez 10 minut. Można także robić okłady z pięciornika, które pomagają w przypadku stanów zapalnych skóry, a także podrażnień dziąseł, gardła i spojówek.

Krwiściąg lekarski – pomoc dla żołądka

Krwiściąg lekarski również dziko porasta Polskę, choć bywa uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna. Osiąga nawet ponad metr wysokości, jego łodygę wieńczą ciemnoczerwone kwiaty. Zawiera wiele pożądanych substancji, chociażby taniny, flawonoidy czy kwasy fenolowe.

Jak sama nazwa rośliny wskazuje, krwiściąg skutecznie tamuje niewielkie krwotoki. Zwykle jako surowiec zielarski wykorzystuje się jego suszony korzeń, czasem również liście. Oprócz tamowania krwawień w medycynie ludowej był używany jako środek łagodzący stany zapalne układu pokarmowego oraz substancja zwalczająca biegunkę. Także dziś jego właściwości bywają pomocne w radzeniu sobie z podobnymi problemami układu pokarmowego.

Gencjana – korzenie na apetyt

Pięciornik i krwiściąg w apteczce doskonale uzupełni gencjana. Rośnie na kilku kontynentach, najwięcej odmian można spotkać w Azji. Jej stosowanie jest co prawda odradzane w przypadku osób zmagających się z chorobą wrzodową żołądka, ale za to pomoże wszystkim tym, którzy zmagają się z brakiem apetytu. Charakterystyczny smak gencjany drażni bowiem i pobudza kubki smakowe. Jedną z popularnych form używania tej rośliny jest spożywanie odwaru z jej kruszonych korzeni.