Wnętrza

Styl boho – odnajdź siebie we wnętrzu!

Styl boho w domu skrupulatnie staje się coraz bardziej popularny. Jednak wnętrza i moda, to nie jedyne dziedziny, w których z całą pewnością zetkniemy się pojęciem styl boho. Wesela to także wydarzenia, które niezwykle często urządzane są w tej stylistyce. Z czego wynika tak duże zainteresowanie? Jaką charakterystyką wyróżnia się wśród innych styl boho? Mieszkanie, dom czy pojedynczy pokój? W jaki sposób zaaranżować swoje wnętrze w tym stylu?

Styl boho – charakterystyka

Wydawać by się mogło, że odbiorców i fanów tej stylistyki jest niewiele. Jednakże nic bardziej mylnego, gdyż jednym z bardziej popularnych trendów wnętrzarskich jest właśnie styl boho! Wnętrza urządzone w tym stylu są bardzo pożądane. Lecz czym tak naprawdę takie wnętrza się charakteryzują? Elementami rozpoznawalnymi stylu boho są jasne barwy, plecione sznurki, naturalne materiały oraz wszelkiego rodzaju plecionki. Wnętrza tego typu przypominają naturalne i ekologiczne, a niektóre z nich kojarzone mogą być ze stylem vinted. W stylu boho ważną rolę odgrywają także rośliny, te zielone- pięknie kwitnące, ale również te zasuszone. Plecione hamaki, klosze lamp oraz szeroko pojęta makrama, to zdecydowanie składowe stylu boho!

Styl boho – sypialnia

Sypialnie to najczęstsze pomieszczenia urządzone w stylu boho. Ich wygląd jest bardzo naturalny i kobiecy, a dodatkowo przypominać ma o prostolinijności i elementach ekologii. Sypialnie urządzone w taki sposób dają dużo relaksu i sprawiają, że człowiek ma poczucie zgodności z naturą. To zdecydowanie pozytywnie wpływa na jego samopoczucie. Nie oznacza to jednak, że jedynie sypialnie powinny być urządzone tak, jak dyktuje to styl boho. Salon to kolejne pomieszczenie, które prezentujące się w niniejszej stylistyce podnosi nasz poziom relaksu. Styl boho opiera się na naturalnych i ciepłych barwach, dlatego zdecydowanie ociepli każde wnętrze. Taki zabieg świetnie się sprawdzi zwłaszcza w erze, gdzie najbardziej popularne są: styl loftowy i industrialny, których głównymi cechami charakterystycznymi jest surowość i brutalizm.

Sypialnia w stylu boho
Stolik przy łóżku wykonany z naturalnego drewna, to idealny dodatek do sypialni w stylu boho.

Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Aby urządzić poszczególne pomieszczenie, mieszkanie, czy nawet dom w stylu boho nie trzeba zbyt nadwyrężać swojego budżetu. Większość tych akcesoriów pochodzą ze źródeł zwanymi hand-made. Tak więc jeśli chcemy urządzić swoje wnętrze w takim stylu, warto jest zastanowić się, czy nie lepiej zamiast szukać specjalistycznych akcesoriów w Internecie czy sklepach stacjonarnych zaopatrzyć się w potrzebne przedmioty i samemu wykonać ozdoby do swojego domu? Oprócz indywidualnego charakteru przedmioty te będą dawały nam satysfakcje, z tego, że wykonaliśmy je sami.

Styl boho we wnętrzu
Ratanowe krzesło z piękną poduszką to strzał w dziesiątkę w stylu boho.

Akcesoria boho – od czego zacząć?

Na początek naszej przygody z robótkami ręcznymi dobrze jest zacząć od elementów, które będą stosunkowo proste w wykonaniu. To nauczy nas o co tak naprawdę chodzi w tym stylu. Miłość do natury i mnóstwo elementów naturalnych, wykonywanych ręcznie we wnętrzach to nieprzypadkowa zbieżność. W stylu boho to właśnie te pojęcia uznaje za najistotniejsze. Oczywiście Internet przepełniony jest akcesoriami tego typu, które można kupić za sporą cenę, natomiast zdecydowanie lepiej jest zrobić to samemu!

Makramowa lampa DIY

Aby wykonać swoje pierwsze akcesorium w tylu boho należy wyposażyć się w sznurek bawełniany (najlepszy będzie taki o średnicy 5mm) oraz lampę. Wielkość lampy jest dowolna. Można zacząć od dużej lampy, która docelowo wyląduje na suficie, ale może to być również niewielkich rozmiarów lampka nocna. Najlepiej jeśli będzie to jakaś stara, nieużywana już lampa. Świetnie do tego sprawdzi się np. lampa, której abażur lub klosz już Wam się nie podobają i której będziemy mogli dać drugie życie! Jeśli mamy już sznurek oraz lampę nie ma co tracić czasu, zabierajmy się więc do pracy! Zgodnie z zasadami makramy sznurek należy zapleść z wykorzystaniem odpowiednich węzłów. Aby poznać podstawowe wiązania, które będą nam potrzebne do wykonania niniejszej lampy wystarczy poszukać tutoriali w Internecie. Sposobów i pomysłów jest mnóstwo! W zależności od Waszych preferencji znajdziecie filmiki oraz instrukcje.

Łapacz snów DIY

Kolejną propozycją akcesoriów do wnętrz w stylu boho, które możemy wykonać sami jest łapacz snów. Do jego wykonania potrzebny nam będzie bawełniany sznurek i metalowy okrąg, który posłuży nam jako podstawa naszego łapacza snów. Tutaj również dobrze jest skorzystać z różnych tutoriali, lecz jeśli poznaliście już podstawowe wiązania, to tą samą metodą możecie wykonać swój łapacz snów. Idąc za ciosem i rozwijając swoje umiejętności w dziedzinie plecenia makramy możecie kolejno tworzyć następne akcesoria, takie jak: ozdoby ścienne, kwietniki, a nawet firanki lub zasłonki.

Wyjątkowe lustro DIY

Lustra z wykorzystaniem makramowego sznurka jako obramowania również są piękne, ale dla odmiany zamiast sznurka proponujemy wykorzystanie rafii.  Naturalna rafia, czyli zasuszona palma iglasta również odmieni Wasze wnętrza i sprawi, że styl boho będzie w nich bardzo zauważalny! Tym razem potrzebnych do wykonania elementów będzie kilka. Potrzebny będzie wycięty z kartonu okrąg (najlepiej w rozmiarze lustra lub minimalnie mniejszy), rafia, okrągłe lustro oraz klej lub taśma dwustronna. Jako że tym razem nie będziemy pleść sznurków element klejący będzie bardzo potrzebny! W zależności od rozmiaru lustra, do brzegów kartonu po całym okręgu należy przykleić rafie, a następnie do kartonu przykleić lustro. To dosłownie ekspresowy, a jak efektowny sposób na odmienienie swojego wnętrza! Zamiast rafii można użyć również np. cienkich patyczków lub drewienek, lecz w tym wypadku już należałoby mieć odpowiedni klej do drewna. Bierzcie się do roboty i cieszcie się efektami!

Lustro w stylu boho
Lustro z drewnianą obramówką doskonale sprawdzi się w stylu boho.

Zorganizuj swój dom w stylu boho

Niezwykle popularne jeszcze kilka lat temu wiklinowe koszyki to coś, co w stylistykę boho wpisuje się idealnie! Dziś ciężko jest znaleźć takie produkty w sklepach, a nawet jeśli uda nam się je znaleźć, to ich koszty są ogromne. W poszukiwaniu tego typu koszy i organizerów warto jest udać się do sklepu z antykami, odwiedzić pchli targ lub poszukać na strychu naszych babć!

Kwiaty – czyli życie w stylu boho

Jakie kwiaty najlepiej wpasują się w stylistykę boho? Najpopularniejszymi roślinami, które świetnie wpasują się w ten styl są rośliny takie jak: Aloes, Dracena, Fikus, Monstera, Juka, Bambus, Palma oraz kaktusy i sukulenty. Rośliny odgrywają ważną rolę we wszystkich wnętrzach, ale właśnie dla stylu boho, gdzie natura odgrywa kluczową rolę są one szczególnie ważne.

Styl boho w mieszkaniu a kwiaty
Minimalistyczne rośliny w oryginalnej doniczce w stylu boho to strzał w dziesiątkę.

Styl boho – zabierz go do swojego wnętrza!

Nazwa stylu, czyli boho wywodzi się od francuskiego słowa bohema. Styl ten nawiązuje więc do minimalistycznego i zgodnego z naturą życia francuskich artystów z XVIII wieku. Postanowili oni przeciwstawić się w ogólno-przyjętym normom i nosili oni luźne, stare ubrania. To dawało im swobodę twórczą i pozwalało na pełne wyrażanie siebie w swoich dziełach. W nawiązaniu do tego my sami możemy tworzyć swoje dzieła, które będą starannie urządzonymi przez nas wnętrzami mieszkań. Nawołujemy więc dlatego, by zamiast kupować akcesoria w stylu boho zrobić je samemu i poczuć się jak XVIII- wieczni francuscy artyści i tworzyli swoje małe dzieła.