Porady

Jak działa glebogryzarka? Sprawdź, kiedy Ci się przyda

Jeśli Twoim celem jest piękny i kolorowy ogród pachnący kwiatami, ziołami lub owocami, musisz dbać o niego przez cały rok. Do tego potrzebujesz odpowiednich narzędzi. Jednym z urządzeń, które z pewnością Ci się przyda, będzie glebogryzarka. Potrafi usprawnić pracę i przekopać ogródek zdecydowanie szybciej niż szpadel w Twoich rękach. Jak działa glebogryzarka ogrodowa? Kiedy najbardziej się przyda? Dowiesz się już za moment!

Jak działa glebogryzarka ogrodowa?

Glebogryzarki ogrodowe to urządzenia, które swoje działanie opierają na specjalnym zestawie noży. Są one umieszczone na obrotowym wale w dolnej części glebogryzarki. Kiedy uruchamiasz urządzenie, wał zaczyna się obracać. Noże wbijają się w ziemię, dynamicznie ją wzruszając.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak działa glebogryzarka, powinieneś zwrócić uwagę na rodzaj sprzętu. Najmniejsze są glebogryzarki ręczne, gdzie za poruszanie nożami odpowiada siła Twoich rąk – urządzenie trzeba pchać. Oprócz tego do wyboru masz glebogryzarki ogrodowe elektryczne lub spalinowe, zasilane energią elektryczną lub silnikiem spalinowym. Umożliwiają komfortową i wydajną pracę na większych obszarach.

Do jakich prac w ogrodzie warto skorzystać z glebogryzarki?

Glebogryzarki to urządzenia wykorzystywane do prac sezonowych. Nie będą Ci potrzebne przez cały rok, jak kosiarki czy podkaszarki. Ale nie znaczy to, że nie są ważne. Przydają się bowiem do kilku prac. Glebogryzarki ogrodowe potrafią:

  • spulchnić glebę,
  • rozdrobnić podłoże w ogrodzie,
  • przekopać ziemię pod zasiew,
  • wyrównać powierzchnię,
  • usunąć chwasty i ich pozostałości.

Czy glebogryzarka zastąpi kopanie w ogrodzie?

To często zadawane pytanie. Glebogryzarka zastąpi kopanie szpadlem przy spulchnianiu gleby, kiedy trzeba przygotować ziemię do wysiewu warzyw czy trawy. W tym obszarze pozwoli działać zdecydowanie szybciej niż szpadel. Nie zastąpi jednak tego ręcznego narzędzia, kiedy będzie Ci potrzebny głębszy dołek. Glebogryzarki mają bowiem ograniczoną głębokość roboczą.

Jak głęboko kopie glebogryzarka?

Głębokość pracy urządzenia jest już wstępnie zdefiniowana przez producenta. Standardowa glebogryzarka kopie na głębokość 10-20 centymetrów. Głębokość robocza jest zwykle powiązana z mocą silnika. Dlatego mocniejsze urządzenia są w stanie przekopać ziemię nawet na 35 centymetrów.

Kiedy można użyć glebogryzarki?

Glebogryzarki można używać przez cały rok, ale najbardziej przydaje się wiosną i jesienią. Warto jej użyć, kiedy przyroda budzi się do życia – pozwoli wtedy przygotować ziemię do nowych wysiewów. To właśnie wiosną sadzi się bowiem większość warzyw i kwiatów.

Glebogryzarki są przydatne również jesienią. Przed zimą warto bowiem wzruszyć ziemię i nieco “oczyścić” ją ze szkodników. Odkrycie wewnętrznej warstwy gleby sprawia, że larwy i pędraki znajdują się na jej powierzchni i padają łupem ptaków. W ten sposób doprowadzisz też do gleby więcej tlenu.

Jak używać glebogryzarki ogrodowej?

Jeśli wiesz już, jak działa glebogryzarka, powinieneś też dowiedzieć się, w jaki sposób jej używać. Nie jest to zbyt skomplikowane. Trzeba tylko pamiętać, by ustawić sprzęt na równym podłożu. I do tego utrzymywać w czasie pracy w pionowej pozycji. Po włączeniu glebogryzarki należy prowadzić ją miarowym, niezbyt szybkim krokiem. Większe urządzenia spalinowe umożliwiają korzystanie z kilku biegów.

Podsumowanie: jak działa glebogryzarka?

Jak działa glebogryzarka? Po jej uruchomieniu noże umieszczone na obrotowym wale wbijają się w ziemię, poruszając ją i przewracając warstwę gleby. Glebogryzarki ogrodowe mogą przekopywać ziemię na różną głębokość. Spełnią kilka funkcji – od spulchniania gleby, przez rozdrobnienie podłoża, po usuwanie chwastów. Najbardziej przydają się wiosną i jesienią.