Zdrowie i uroda

Wiertarki dentystyczne – kątnice, prostownice i turbiny. Czym się różnią?

Przed wizytą u dentysty pojawia się w nas pewien lęk przed wizytą. Chociaż byliśmy w gabinecie już nie jeden raz, to dalej kątnica stomatologiczna wywołuje w nas dziecinny strach. Oprócz tego słyszymy nietypowe dźwięki, światło razi nas w oczy i musimy mieć szeroko otwarte usta – na ogół mało komfortowe warunki. Jednak jest kilka sposobów, które mogą sprawić, że będziemy się czuć chociaż trochę pewniej w trakcie wizyty. Jednym z nich jest zapoznanie się z konkretnymi wiertarkami stomatologicznymi i zrozumienie, że ich działanie ma nam pomóc!

Czym jest turbina, kątnica na mikrosilnik oraz prostnica?

Na samym początku warto zrozumieć, że to co wierci w naszym zębie to nie jest kątnica NSK ani żadna inna wiertarka. Tak naprawdę to zadaniem różnych wierteł będzie odpowiednie pracowanie na naszych zębach, a wiertarki będą je odpowiednio wprawiać w ruch. Poszczególne rodzaje wiertarek będą wykorzystywane w różnych celach tak, aby odpowiednio dopasować się do konkretnej sytuacji. Po pierwsze inny rodzaj wiertła i wiertarki będzie wymagany w różnych dolegliwościach. Kolejną rzeczą jest to, że nie każdy ząb będzie można dosięgnąć daną kątnica lub odwrotnie prostnicą – dlatego właśnie mamy dwa rodzaje narzędzia. Jedne są bardziej zaokrąglone przy trzonie, a drugie są całkowicie proste. Takie różne formy dają nam rozmaitą możliwość wyboru narzędzia pod daną sytuację. A jeszcze na sam koniec warto wspomnieć o osobistych preferencjach lekarza. W każdym salonie możemy znaleźć kilka egzemplarzy różnych kątnic, prostnic i turbin. Większość z nich dla nas nie będzie różniła się niczym wyjątkowym, ale dla specjalisty w tej dziedzinie nawet milimetry czy gramy różnicy mogą sprawić, że lepiej będzie się im pracowało na innym rodzaju urządzenia.

Przechodząc już do szczegółów, czyli trzech głównych typów wiertarek, powinniśmy zacząć od tej, która ma jednak największe możliwości – kątnicy.

Dbając o zęby chcemy za pewne zagwarantować sobie piękny uśmiech. Śnieżno-białe perełki to nasze marzenie, ale przed takim zabiegiem warto zapoznać się z kilkoma kwestiami. Poczytaj o tym tutaj – „Wybielanie zębów – wskazówki i zalecenia„.

Kątnica

Ten rodzaj wiertarki wykorzystujemy szczególnie często w różnych klinikach zajmujących się profilaktyką jamy ustnej, ponieważ skorzystać możemy z kilku modeli. Kątnica spośród pozostałych rodzajów wiertarek stomatologicznych wyróżnia się swoją budową. Na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że miejsce, do którego będziemy przymocowywać odpowiednie wiertła znajduje się na pochylonej pod kątem szyjce. Podstawową własnością tego urządzenia będzie zróżnicowana szybkość obrotów. Ze względu na to kryterium możemy wymienić:

  • bardzo wolny obrót,
  • wolny obrót,
  • normalny obrót,
  • szybki obrót.

Jeśli chodzi o podanie maksymalnych prędkości to w takiej samej kolejności możemy przypisać 2,7 tys., 7,4 tys., 40 tys. oraz 200 tys. obrotów na minutę. Jak widzicie różnice są diametralne, ale muszą takie być, aby odpowiednio dopasować się do wykonywanego zadania.

Jedne z nich będą wykorzystywane do pracy w gabinetach dentystycznych, inne częściej spotkamy u lekarza ortodonty, a jeszcze inne są używane w trakcie leczenia z działu endodoncji. Ta ostatnia nazwa, dla wielu z nas może się wydawać nowa, ale prawda jest taka, że każdy z nas słyszał o niej nie raz. Jest to jedna z dziedzin stomatologii, który zajmuje się leczeniem i rozpoznawaniem problemów występujących w miazdze oraz tkankach okołowierzchołkowych. Mówiąc w prostszych słowach, chodzi tu o np. o popularne leczenie kanałowe. Oprócz tego znanego zabiegu możemy wymienić uzupełnianie głębokich ubytków, przy złamaniach lub zwichnięciach oraz podczas różnych uzupełnień protetycznych.

Dla ułatwienia pracy lekarza każda kątnica jest odpowiednio oznaczona poprzez kolorowe paski. Spotkać można:

  • paski niebieskie – widujemy je na kątnicach zwykłych, czyli tych wykorzystywanych do opracowywania zębiny,
  • paski czerwone – oznaczają one najszybszy rodzaj kątnic, czyli te których prędkość dochodzi do 200 tysięcy obrotów na minut,
  • kątnica z zielonym paskiem – czyli inaczej zwana kątnica zwalniająca, która służy do modelowania wypełnień stomatologicznych, tak aby ich kształt był najbliższy naturalnemu oraz przy innych bardziej skomplikowanych operacjach jak na przykład podczas zabiegów chirurgicznych.

kątnicaŹródło: https://tech-dent.pl/katnica-fpb-ec-nac.html

Prostnica

Ten rodzaj wiertarki stomatologicznej jest na ogół bardzo podobny do wyżej wymienionej kątnicy. Po pierwsze jest ona zasilana poprzez mikrosilnik elektryczny. Widoczną różnica będzie natomiast budowa. Prostnica, jak sama nazwa wskazuje jest całkowicie prosta. Inne będą też osiągalne prędkości, w tym narzędziu możemy się spodziewać zakres pomiędzy 500 a 25 tys. obrotami na minutę. Wykorzystuje się ją najczęściej podczas wykonywania protez oraz zabiegów związanych z odpowiednim ułożeniem zgryzu.

Turbina

Turbina to również jeden z rodzajów wiertarek stomatologicznych, a więc służy do opracowywania zębiny dzięki odpowiednim wiertłom. To czym turbina różni się od wcześniej wymienionych przykładów to sposób zasilania. W tym przypadku wykorzystuję się sprężone powietrze, a nie jak w przypadku kątnicy czy prostnicy mikrosilnik elektryczny. Turbina należy do wiertarek szybkoobrotowych, ponieważ jej prędkość mieści się w przedziale 200 tys. – 450 tys. obr./min., co oznacza, że jest to najszybszy rodzaj wiertarek. Wykorzystujemy ją do otwierania zębów, zadawania im zarysów oraz w trakcie przygotowania miejsca pod protezę np. koronę. Nie jest to niestety rozwiązanie idealne. Podczas wykorzystywania tego urządzenia wytwarza się dość wysoka temperatura, która negatywnie wpływa na tkanki zęba. Nie musimy się jednak tego obawiać! Podczas takich zabiegów narzędzie oraz część jamy ustnej, na której wykonuje się zabieg jest odpowiednio chłodzona poprzez wodę. Teraz już chyba każdy z nas rozumie, czemu w trakcie wielu zabiegów nasze zęby są polewane wodą, która zaraz zostanie odessana specjalną rurką.

turbina

Źródło: https://tech-dent.pl/turbina-w-h-tg-98l.html

Jak powinny działać dobre wiertarki stomatologiczne?

Wizyta u stomatologa jest na ogół stresująca, więc ważne jest, żebyzapanować nad kwestiami, które są możliwe do skontrolowania lub zmienienia. Jedną z dobrych praktyk, o którą może zadbać lekarz jest zakup odpowiednich narzędzi. Oczywiste jest to, że niektóre z nich mogą nas przerażać, ale niektóre spotkania wcale nie muszą być traumatyczne. Sprzęt w gabinetach stomatologicznych powinien pochodzić z pewnych źródeł, być odpowiednio przechowywany oraz pracować bez przeszkód. Pewnie wielu z nas woli, aby wiertarki pracowały cicho – a na rynku znajdziemy takie rozwiązania! W dodatku bezwibracyjna praca może sprawić, że wcale nie odczujemy dyskomfortu z powodu wizyty.

Lifestyle, moda i ekologia – wszystko to i wiele więcej znajdziesz na blogu – http://lubie.com.pl/