Zdrowie i uroda

Wybielanie zębów – wskazówki i zalecenia

Zdrowy, biały i piękny uśmiech to marzenie wielu osób, bez względu na wiek czy płeć. Bardzo często zrealizowanie takiego marzenia stanowi nie lada wyzwanie. Niejednokrotnie osoby mające wadę zgryzu pragną pewnego dnia uśmiechnąć się szeroko bez poczucia wstydu, mającym związek z tego rodzaju defektem urody. Takie marzenie jest możliwe do zrealizowania, jednak wymaga czasu i wytrwałości. Wystarczy udać się na wizytę do gabinetu ortodontycznego, w którym dostaniemy wskazania dotyczące konieczności wyleczenia niektórych zębów oraz usunięcia złogów kamienia znajdującego się wokół nich. Na pierwszej wizycie u dentysty z pewnością lekarz wykorzysta wiertła stomatologiczne, by dostać się do wnętrza chorego zęba i móc określić, jakie działania należy podjąć. Po wyleczeniu zębów oraz wady zgryzu można bez przeszkód przystąpić do wybielania zębów. Jaką metodę wybrać i o czym pamiętać po zakończeniu wybielania szkliwa? Podpowiadamy!

Wybielanie zębów – samodzielnie czy u specjalisty?

Przed przystąpieniem do wybielania zębów, większość z nas zastanawia się, czy udać się do specjalistycznego gabinetu, w którym z pomocą lekarza osiągniemy wymarzony biały uśmiech, czy też przeprowadzić wybielanie samodzielnie w domu. Obecnie w wielu drogeriach stacjonarnych, internetowych czy też w aptekach możemy zakupić zestaw do samodzielnego wybielania szkliwa. Jednakże musimy zdawać sobie sprawę, że preparaty, które możemy nabyć w sklepach, mogą nie okazać się tak skuteczne jak te, którymi dysponuje lekarz. Specjaliści używają preparatów zawierających znacznie mocniejsze środki wybielające niż te znajdujące się w ogólnodostępnych produktach, które oferuje każda hurtownia stomatologiczna. Najczęściej lekarz zaleca wybielanie metodą nakładkową. Polega ona na aplikowaniu specjalnego żelu wybielającego na nakładki, które następnie zostają umieszczone na zębach. Sklep stomatologiczny jest miejscem, w którym lekarz zaopatruje się w żele o różnych stężeniach środka wybielającego. Specjalista może zakupić te preparaty tylko po przedstawieniu numeru wykonywania zawodu, który to upoważnia pracowników sklepu do sprzedania kupującemu wybranego przez niego preparatu. Tak więc reasumując, lekarz zakupuje odpowiedni żel oraz zestaw nakładek Opalescence Go i przekazuje je pacjentowi, który samodzielnie w zaciszu własnego domu aplikuje na nie żel, a następnie umieszcza je na zębach. Wybielanie szkliwa z pomocą specjalisty z pewnością jest bardziej kosztowne niż gdybyśmy korzystali ogólnodostępnych środków, ale także pozwala uzyskać znacznie lepsze efekty.

Zalecenia po zakończeniu procesu wybielania

Zalecenia mogą różnić się w zależności od tego, do jakiego lekarza się udamy. Niektórzy bowiem, obserwując postęp w doprowadzeniu naszego szkliwa do idealnego odcienia bieli, uznają, że należy utrzymać białą dietę przez przynajmniej najbliższe pół roku. Może się także okazać, że nasz lekarz zdecyduje o stosowaniu takiej diety przez rok albo i znacznie dłuższy okres czasu. Co wolno, a czego nie powinno się spożywać, będąc na białej diecie? Przede wszystkim wskazane jest spożywanie wszelkich pokarmów o białym zabarwieniu, jak sery, białe mięso czy zupy o jasnej barwie. Należy pić także napoje, które nie posiadają barwników. Dlatego też najlepiej ugasić pragnienie wodą lub mlekiem. Jeśli chcemy jak najdłużej utrzymać efekt białych zębów, musimy zrezygnować z picia kawy, herbaty, czerwonego wina, soków oraz innych napojów zawierających barwniki. W kwestii jedzenia, sytuacja wygląda podobnie. Lepiej odmówić sobie spożywania barszczu czerwonego, marchewki czy ciemnych sosów. Utrzymanie takiej diety może być niezwykle trudne, jednak jeśli chcemy cieszyć się zjawiskowym uśmiechem, jest konieczne.