Kuchnia

Dodatki do potraw kuchni włoskiej, które musisz poznać

Kuchnia włoska w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Nie da się ukryć jednak, że wielu kojarzy się ona przede wszystkim z makaronem i pizzą. To jednak tylko bardzo mały ułamek niezwykłych dań, które oferuje nam słoneczna Italia. Komponując włoskie dania w zaciszu własnej kuchni, warto skupić się na niezwykłych dodatkach, które urozmaicą nasze włoskie gotowanie i sprawią, że potrawy zyskają prawdziwy charakter. Jakie warto mieć w swojej kuchni? Sprawdź!

Czarne i białe trufle

Trufle, czyli wyjątkowy rodzaj grzybów, można wykorzystywać w kuchni pod różnymi postaciami. Producenci oferują nam np.przepyszną oliwę truflową, która doskonale sprawdzi się jako dodatek do pizzy, gdyż Włosy nie jedzą pizzy z sosem, a wybierają oryginalne smakowe oliwy. Ten typ tłuszczu z dodatkiem trufli wzbogaci również smak makaronów oraz mięs. Pod jakimi innymi postaciami występują czarne i białe trufle? Zdecydowanie warto wypróbować past i kremów, które gwarantują 100% prawdziwego truflowego smaku. Z powodzeniem można dodać je do risotta lub oryginalnej włoskiej pasty, wzbogacając jej aromat.

Chutney, czyli oryginalna konfitura

Połączenie słodkich i słonych smaków ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Dziś skupimy się na tej pierwszej grupie, która z pewnością pokocha wyjątkowy smak chutney z mango. Ten gęsty owocowy sos doskonale sprawdza się jako dodatek we włoskich daniach. Wystarczy połączyć go z rybami lub owocami morza, a także mięsami czy serami. Chutney z mango to doskonały dodatek do tacy z serami i włoskimi wędlinami, którą możemy zaserwować na przyjęciu czy spotkaniu ze znajomymi. Goście z pewnością docenią ten nietypowy dodatek, który może zastąpić zazwyczaj serwowane owoce, np. winogrona czy gruszki.

Ocet winny i ocet balsamiczny

Ocet jest doskonałym dodatkiem do wielu potraw, jednak sięgamy po niego zdecydowanie rzadziej niż po wspomnianą już wcześniej oliwę. Dzięki intensywnemu smakowi już jego niewielka ilość potrafi wzbogacić smak wielu dań. Do czego wykorzystać ocet? Powinniśmy sięgać po niego podczas przygotowywania potraw z mięsem, rybami czy warzywami (do świeżych doskonale pasuje ocet biały). Warto spróbować octu balsamicznego jako dressingu do sałatek – wystarczy kulka mozzarelli, pomidory i kilka listów bazylii – a otrzymamy prawdziwą włoską eksplozję smaków.

Dobrze jest poznać różnice w smaku między octem winnym a octem balsamicznym, dzięki czemu z czasem łatwiej będzie nam wybierać odpowiedni rodzaj do swoich ulubionych dań, tak aby wydobyć z nich głębię aromatu.