Porady

Hobbystyczne szycie w domu – co będzie potrzebne?

Coraz więcej osób odkrywa pasję jaką jest szycie na maszynie. Zjawisko to nie dotyczy jednak tylko kobiet, ale także i mężczyzn. To hobby pozwala łączyć przyjemne z pożytecznym. W trakcie pracy nad materiałem możemy się odstresować, skupiając na dźwięku maszyny – przestać myśleć o obowiązkach dnia codziennego, a na dodatek stworzymy cudne ubrania dla naszych najbliższych. Czego potrzebujemy by hobbystycznie szyć w domu? Odpowiadamy!

Jaką wybrać maszynę do szycia dla początkujących?

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z krawiectwem, muszą nauczyć się podstaw, które jednak są w pełni wystarczające, by szyć ładne i trwałe ubrania. Podczas wyboru maszyny, zwróćmy uwagę na to, jakie rodzaje ściegów oferuje. Hobbysta nie potrzebuje ich wiele: ścieg prosty, owerlok, zygzak i elastyczny. Zapytajmy sprzedawcę o modele, które posiadają regulację szerokości i gęstości ściegu. Chcąc zaoszczędzić wybierzmy ją w wersji skokowej, natomiast gdy mamy trochę większy budżet, warto postawić na płynną. Dla początkujących dobrym rozwiązaniem będzie także przynajmniej podstawowa możliwość zmiany położenia igły do lewej od strony centrum stopki. Jakiej marki powinna być wybrana maszyna do szycia? Juki, Brother i Husqvarna – każda z tych firm robi wysokiej jakości produkty i nie warto oszczędzać na niemarkowych maszynach, które kuszą jedynie ceną, nie zawsze idącą w parze z trwałością.

Maszyna z regulowaną stopką

Jeśli poza standardowymi materiałami planujesz szyć także delikatny jedwab lub twardą skórę, koniecznie wybierz maszynę do szycia z regulacją docisku stopki. To pozwoli ci bez żadnych problemów podjąć pracę ze wspomnianymi tkaninami, które zachwycą nie tylko użytkowników, ale i osoby postronne.

Zaopatrz się w solidne igły

Trudno sobie wyobrazić krawca bez igły. Schmetz i Organ są bardzo dobre i wytrzymałe, dlatego poleca się je zarówno hobbystom, jak i zawodowcom. Dobrze jest mieć kilka rodzajów igieł. Do tkanin wykorzystamy igły uniwersalne i ich powinniśmy mieć najwięcej. Warto posiadać także kilka ostrzejszych i smuklejszych igieł do włókien. Jeśli zdecydujemy się szyć skórę lub gruby jeans, wybierzmy dedykowane do tych materiałów igły, które będą grubsze od uniwersalnych.

Ile kolorów nici?

Im więcej, tym lepiej, dzięki czemu mamy w trakcie pracy spory wybór i zdecydowanie przyjemniejszą zabawę. Kupując sugerujmy się jednak nie tylko ceną (za mniej kupimy więcej), ale także jakością, aby nici, które będą przez nas używane, nie ulegały łatwemu zniszczeniu. Szukajmy także takich nici, które przeznaczone są do użytkowania ze specyficznymi materiałami.

Co jeszcze powinien posiadać krawiec-hobbysta?

Obowiązkowe są oczywiście solidnie naostrzone nożyce krawieckie. Nie powinien zasiadać przy zaznaczaniu i zbieraniu miary bez szpilek (najlepiej z zaokrągloną główką, aby wkłuwanie nie było bolesne), naparstka oraz centymetra krawieckiego.