Zdrowie i uroda

Higienizacja jamy ustnej – na czym to polega?

Z pewnością każdy, kto odwiedził gabinet dentystyczny, po długim czasie od poprzedniej wizyty, spotkał się z propozycją zapisania się na higienizację jamy ustnej. Wiele osób zastanawia się na czym polega taki „zabieg” i jak jest wykonywany. Mogłoby się wydawać, że usuwanie kamienia nazębnego nie jest specjalnie skomplikowane. Nic bardziej mylnego! Dobrze wykonana higienizacja jamy ustnej trwa ok. 1,5 godziny i wymaga użycia sprzętów, o których istnieniu większość pacjentów nigdy nie słyszała. Przedstawiamy kilka etapów, które powinny być zrealizowane podczas takiej usługi.

Skaling – usuwanie kamienia nazębnego

Po wejściu do gabinetu stomatologicznego, w którym ma zostać wykonana higienizacja, warto zapytać lekarza, na czym to polega i jakie czynności będzie po kolei wykonywał, aby mieć pewność, że zrealizuje usługę na najwyższym poziomie. Pierwszą czynnością, jaką powinien wykonać dentysta, jest usunięcie złogów kamienia nazębnego. Często jednak stomatolodzy nie używają tak potocznego sformułowania. Taki zabieg nazywany jest skalingiem. Na czym on dokładnie polega? Wykonuje się go za pomocą skalera ultradźwiękowego, który posiada końcówkę wibrującą z odpowiednio wysoką częstotliwością, co pozwala na rozbicie kamienia zgromadzonego na zębach. Kolejnym krokiem, powinno być przepłukanie jamy ustnej, w celu pozbycia się resztek osadu, które zalegają w naszej jamie ustnej.

Piaskowanie – usuwanie przebarwień

Piaskowanie jest elementem uzupełniającym zabieg skalingu. Usługa ta odpowiada za usuwanie osadów, przebarwień i ewentualnych pozostałości po kamieniu nazębnym. Piaskarka stomatologiczna to urządzenie, za pomocą którego dentysta lub higienistka oczyszcza szkliwo wodą pomieszaną z piaskiem wypuszczaną pod odpowiednio dużym ciśnieniem. Czynność ta może być porównywana poniekąd do mycia samochodu przy użyciu karchera. Zazwyczaj osoba wykonująca tego typu zabieg zabezpiecza swoją twarz. Idealnie do wykonania tego zadania nadaje się przyłbica stomatologiczna. Sprzęt ten chroni przede wszystkim oczy higienistki przed przedostaniem się do nich drobinek piasku, które, z uwagi na wysokie ciśnienie wydostające się z piaskarki, rozpryskują się na różne strony. Jeśli widzimy, że specjalista wykonujący zabieg zabezpiecza swoją twarz, warto zwrócić uwagę na to, czy zakłada nam rozwieracz jamy ustnej, który ma za zadanie ochronić nasze wargi przed podrażnieniami.

Polishing – polerowanie szkliwa nazębnego

Kolejnym etapem dobrze przeprowadzonej higienizacji jamy ustnej jest polishing. Za jego sprawą każdy ząb z osobna powinien zostać dokładnie wypolerowany. Zabieg ten wykonuje się po skalingu i piaskowaniu, przy użyciu specjalnej pasty, która posiada właściwości oczyszczające, polerujące i zabezpieczające szkliwo przed ponownym zebraniem się kamienia nazębnego w krótkim czasie po wykonaniu zabiegu. Następnie powierzchnie międzyzębowe powinny zostać oczyszczone przy pomocy specjalnych gumek i szczotek.

Fluoryzacja – ochrona przed powstawaniem próchnicy

Ostatnim etapem, który wchodzi w skład zabiegów wykonywanych podczas higienizacji, jest fluoryzacja, czyli proces lakierowania zębów. Fluor posiada właściwości wzmacniające szkliwo oraz chroniące przed powstawaniem próchnicy. Jak jest przeprowadzana fluoryzacja? Na oczyszczone zęby, zostaje nałożony preparat, w którym znajduje się fluor. Może on być nakładany na różne sposoby. Coraz częściej aplikuje się go w postaci pianki, która zostaje umieszczona na łyżkach jednorazowego użytku. Jest to przyjemny zabieg, gdyż owe pianki mogą występować w różnych smakach, takich jak: truskawkowy czy miętowy. Łyżka z preparatem powinna być aplikowana przez nie mniej niż 3 minuty, w tym czasie fluor przeniknie do struktury szkliwa. Możemy również trafić do gabinetu, w którym fluoryzacja będzie wykonywana za pomocą naniesienia na zęby specjalnego lakieru fluorowego. Zabieg taki najczęściej wykonuje się przy użyciu pędzelka.

Higienizację jamy ustnej powinno się wykonywać przynajmniej 2 razy w roku. Dzięki pakietowi procesów oczyszczających i zabezpieczających szkliwo zębów, będziemy mogli cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez lata.