Wnętrza

Poznaj nasze pomysły na dekoracje z mchu

Coraz częściej zwracamy uwagę w naszych domach i mieszkaniach na ekologię, energooszczędność, oczyszczanie powietrza i motywy roślinne. Zielone obrazy, dekoracje i ścianki działowe, stają się prawdziwym hitem. Mech kojarzy nam się z zapachem lasu, naturą, jesiennymi spacerami. Coraz częściej możemy zobaczyć go na ścianach oraz w formie delikatnych dekoracji. Możemy wykonać np. logo z mchu, co sprawdzi się w siedzibie firmy.

Panele z mchu i ich zalety

Mech w pomieszczeniu ma bardzo wiele zalet, nie tylko estetycznych, ale i zdrowotnych. Po pierwsze, doskonale dopełnia minimalistyczny i nowoczesny styl wnętrza. Zdobi przestrzeń w całkowicie naturalny i ekologiczny sposób, ponieważ jest organiczny i hipoalergiczny. Dodatkowo oczyszcza powietrze filtrując je i pochłaniając toksyny. Tworzy świetną barierę akustyczną, więc wycisza pomieszczenie. Sprawdzi się np. w biurze czy pokoju dziecięcym. Ponadto zmniejsza ryzyko rozprzestrzenienia się ognia, gdyż jest całkowicie ognioodporny. Ma korzystny wpływ na nasze samopoczucie, koncentrację i pomaga się zrelaksować.

Zielone ściany i dekoracje nie wymagają żadnej specjalnej pielęgnacji, ani nawet podlewania czy spryskiwania. Jest wręcz odwrotnie, nie powinniśmy ingerować w niego w żaden sposób, jedynie zapewnić odpowiednią wilgotność pomieszczenia, czyli między 40 a 70%, oraz chronić go przed nadmiernym i zbyt intensywnym nasłonecznieniem.

Zielone obrazy jako pomysł na aranżację wnętrz

Mchem możemy pokrywać całe ściany lub tylko ich fragmenty, tworząc tak zwane zielone obrazy. W formie płaskiej lub trójwymiarowej, wszystko zależy od naszej wyobraźni. Przydadzą nam się do tego panele z mchu na giętkim podłożu. Aby stworzyć oryginalną dekorację, wystarczy ułożyć kępki w nieregularne lub geometryczne kształty. Takie ozdoby sprawdzą się praktycznie w każdym pomieszczeniu, od kuchni, przez sypialnię czy salon, aż po biuro. Wystarczy wybrać odpowiedni kształt i wielkość. Do małych dekoracji najbardziej polecane są panele “piksel”, w formie samoprzylepnej pianki o formacie 10×10 cm.

Proces montażu przebiega szybko i sprawnie, więc możemy wykonać go nawet samodzielnie, bez pomocy specjalisty. Mamy również do wyboru wiele rodzajów i barw mchu, od zielonego, przez żółty, różowy czy nawet niebieski, tak więc z łatwością dopasujemy naszą dekorację do stylu pomieszczenia. Wszelkiego rodzaju napisy z mchu będą się prezentować nowocześnie i ekologicznie. Stwórzmy w pokoju dziecka zielone imię, aby stworzyć oryginalną dekorację. Obrazy z mchu, sprawdzą się w przestronnym i minimalistycznie urządzonym salonie.

Więcej na ten temat znajdziesz na portalu – http://dobrewnetrza.net/

Jak dbać o dekoracje z mchu?

Aby dekoracje służyły nam jak najdłużej, unikajmy spryskiwania czy podlewania mchu wodą a także innymi substancjami. Powstrzymajmy się też od dotykania czy podcinania rośliny. Niekorzystnie wpływa na niego również zbytnie nasłonecznienie lub ogrzewanie. Dobrze jest więc nie instalować mchu, w odległości mniejszej niż 1 metr od grzejników czy kominków.