Parenting

Plecaki do przedszkola i do szkoły – w których przyda się więcej kieszeni?

Plecaki do przedszkola i tornistry dla pierwszoklasistów powinny nieco się różnić. Wraz z wiekiem i kolejnymi stopniami edukacji wymagania dotyczące szkolnej wyprawki znacznie się zmieniają, a plecak powinien za nimi nadążać. Jednym z ważniejszych cech jest liczba i rozkład kieszeni plecaka, w których dzieci umieszczają artykuły szkolne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w tym zakresie zarówno w przypadku plecaczków do przedszkola, jak i do szkoły podstawowej.

Plecak do przedszkola

Nie wszyscy rodzice uważają, że plecak jest obowiązkowym elementem wyposażenia przedszkolaka. Jego zakup ma jednak kilka niezaprzeczalnych zalet. Plecaczki mogą być dla maluchów miłym przedmiotem, który będzie im się kojarzyć z domem. Jeśli plecak będzie wyposażony w prosty system zapięć, pomoże też dziecku w ćwiczeniu umiejętności manualnych. Plecaki do przedszkola zwykle są miękkie i kolorowe, więc będą też zwyczajnie cieszyć dzieci swoim widokiem.

Przede wszystkim jednak plecaki do przedszkola powinny być jak najlżejsze, dlatego najczęściej kupowane są niewielkie modele. Co z liczbą kieszeni? W większości przypadków wystarczy tylko jedna, główna komora. Bez trudu zmieści się w niej słodka przekąska i ulubiona przytulanka. Można też postawić na plecaki z jedną, dodatkową kieszonką, która pozwoli wydzielić ze środkowej komory na przykład chusteczki. Wtedy maluchowi będzie łatwiej je znaleźć.

Plecak do szkoły

Już pierwsze klasy szkoły podstawowej wymagają zupełnie innego przygotowania do zajęć niż to, co najmłodsi znali z przedszkola. Zeszyty, podręczniki, piórnik, drugie śniadanie – bez takiego wyposażenia trudno obejść się nawet w pierwszej klasie. By pomieścić wszystkie wymienione elementy, konieczny będzie nieco większy plecak. W przypadku uczniów pierwszych trzech klas wystarczy 10-15 litrów. Bardziej obszerne plecaki mogłyby tylko stanowić niepotrzebne obciążenie.

Uczniom uczęszczającym do podstawówki z pewnością przyda się natomiast więcej kieszeni. Warto w osobnej przegrodzie umieścić na przykład pojemnik z drugim śniadaniem – dzięki temu zabezpieczymy zeszyty i książki przed zabrudzeniem. W zewnętrznej kieszeni można też przynosić do szkoły piórnik lub drobiazgi potrzebne na lekcje. Przydatnym uzupełnieniem plecaka będzie umieszczona z boku siateczka, w której można wygodnie usadowić butelkę lub bidon z napojem.

W pierwszych klasach podstawówki najlepiej zatem stawiać na plecaki z dwoma lub trzema bocznymi kieszeniami oraz główną komorą, która posiada wewnętrzną przegródkę. Dzięki temu kilkuletni uczniowie będą mogli dobrze posegregować wszystkie rzeczy, a plecak będzie nosiło się wygodniej. By mieć gwarancję najwyższej jakości, warto wybrać markowe plecaki – na przykład Coolpack czy Paso.

Plecaki dla młodzieży

Uczniów najstarszych klas szkoły podstawowej śmiało można nazywać młodzieżą. Nastolatkowie mają wobec plecaków nieco inne wymagania niż ich młodsi koledzy ze szkoły. Plecaki młodzieżowe posiadają najczęściej mniej przegródek i kieszeni od tych, które są dedykowane uczniom pierwszych klas podstawówki. Nastolatkom wystarcza zwykle duża komora i jedna zewnętrzna kieszeń. Przydatna może być natomiast przegródka na laptop lub inny sprzęt elektroniczny wydzielona w głównej komorze plecaka.