Kuchnia

Dodatki do potraw kuchni włoskiej, które musisz poznać

Kuchnia włoska w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Nie da się ukryć jednak, że wielu kojarzy się ona przede wszystkim z makaronem i pizzą. To jednak tylko bardzo mały ułamek niezwykłych dań, które oferuje nam słoneczna Italia. Komponując włoskie dania w zaciszu własnej kuchni, warto skupić się na niezwykłych dodatkach, które urozmaicą nasze włoskie gotowanie i sprawią, że potrawy zyskają prawdziwy charakter. Jakie warto mieć w swojej kuchni? Sprawdź!

Z czego słynie kuchnia włoska?

Zanim przejdziemy do popularnych dodatków, które mają swoje stałe miejsce w kuchni włoskiej, warto zapoznać się z tym, z czego słynie. 

Na pierwszym miejscu będą makarony i sosy, które są specjalnie do nich przygotowywane. Na drugim miejscu jest pizza. Tak, można ją zjeść wszędzie, ale to we włoskiej wersji wszyscy są zakochani. W kuchni nie może zabraknąć świeżych przypraw i warzyw. Na talerzu może znaleźć się także oliwa z oliwek, pomidory oraz oliwki.  

Czarne i białe trufle

Trufle, czyli wyjątkowy rodzaj grzybów, można wykorzystywać w kuchni pod różnymi postaciami. Producenci oferują nam np.przepyszną oliwę truflową, która doskonale sprawdzi się jako dodatek do pizzy, gdyż Włosy nie jedzą pizzy z sosem, a wybierają oryginalne smakowe oliwy. Ten typ tłuszczu z dodatkiem trufli wzbogaci również smak makaronów oraz mięs. Pod jakimi innymi postaciami występują czarne i białe trufle? Zdecydowanie warto wypróbować past i kremów, które gwarantują 100% prawdziwego truflowego smaku. Z powodzeniem można dodać je do risotta lub oryginalnej włoskiej pasty, wzbogacając jej aromat.

Ser włoskie – czyli dodatek o którym nie można zapomnieć 

Czym byłaby kuchnia włoska bez sera! Na rynku znajduje się ponad sześćset gatunków tego produktu. Wytwarzany jest w różny sposób z przeróżnymi dodatkami. Idealnie nadaje się jako posypka do dań głównych, w szczególności makaronów. 

Warto także dodać, że te produkty można podać w formie deski serów. Wybrane gatunki, kroi się w małe kawałeczki lub plasterki i rozkłada na drewnianej desce. Wokół nich kładzie się np. daktyle, orzechy, winogrona, pomidorki koktajlowe lub szynkę. 

Chcesz skosztować serów prosto ze słonecznej Italii i przenieść się na chwilę do tego kraju? Odwiedź https://kuchnia-wloska.com.pl/category/parmezan-i-sery i wybierz gatunki, których chcesz skosztować. Na pewno nie pożałujesz!

Chutney, czyli oryginalna konfitura

Połączenie słodkich i słonych smaków ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Dziś skupimy się na tej pierwszej grupie, która z pewnością pokocha wyjątkowy smak chutney z mango. Ten gęsty owocowy sos doskonale sprawdza się jako dodatek we włoskich daniach. Wystarczy połączyć go z rybami lub owocami morza, a także mięsami czy serami. Chutney z mango to doskonały dodatek do tacy z serami i włoskimi wędlinami, którą możemy zaserwować na przyjęciu czy spotkaniu ze znajomymi. Goście z pewnością docenią ten nietypowy dodatek, który może zastąpić zazwyczaj serwowane owoce, np. winogrona czy gruszki.

Ocet winny i ocet balsamiczny

Ocet jest doskonałym dodatkiem do wielu potraw, jednak sięgamy po niego zdecydowanie rzadziej niż po wspomnianą już wcześniej oliwę. Dzięki intensywnemu smakowi już jego niewielka ilość potrafi wzbogacić smak wielu dań. Do czego wykorzystać ocet? Powinniśmy sięgać po niego podczas przygotowywania potraw z mięsem, rybami czy warzywami (do świeżych doskonale pasuje ocet biały). Warto spróbować octu balsamicznego jako dressingu do sałatek – wystarczy kulka mozzarelli, pomidory i kilka listów bazylii – a otrzymamy prawdziwą włoską eksplozję smaków.

Dobrze jest poznać różnice w smaku między octem winnym a octem balsamicznym, dzięki czemu z czasem łatwiej będzie nam wybierać odpowiedni rodzaj do swoich ulubionych dań, tak aby wydobyć z nich głębię aromatu.

Szynka parmeńska 

Kolejnym dodatkiem, którego nie może zabraknąć w kuchni włoskiej, jest szynka parmeńska. Jest to jeden z najbardziej popularnych produktów pochodzących z tej części świata. 

Jej nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ produkcja tego rarytasu odbywa się w prowincji Parmy, a dokładnie w regionie Emilia-Romania. Co ciekawe, produkuje ją tylko 200 firm na tym terenie, które stale są kontrolowane przez odpowiednie władze. Wszystko po to, aby mieć pewność, że produkcja jest odpowiednia. Pamiętaj, że oryginalna szynka parmeńska zawsze oznaczona będzie symbolem korony. 

Do jej wyrobu wykorzystuje się hodowlane świnie, które muszą ważyć mniej niż 140 kg i nie być starsze niż 10 miesięcy. To właśnie dzięki przestrzeganiu tych warunków i odpowiedniej produkcji szynka ma tak niesamowity smak. 

Jej dojrzewanie trwa około 12 miesięcy. Znajduje się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Jej smak jest lekko słodki ale łagodny. Najlepiej podawać ją jako dodatek do śniadań i obiadów. 

Dodatki w kuchni włoskiej – przypraw nie może zabraknąć

Kuchnia włoska bez świeżych przypraw nie może dobrze funkcjonować. Do wszystkich dań zawsze dodawane są specyficzne przyprawy, które królują na talerzach w słonecznej Italii. 

Czego nie może zabraknąć? Oregano, bazylii, tymianku i rozmarynu. Wszystkie są pełne aromatu i to właśnie dzięki nim potrawy są tam pyszne. Stanowią doskonały dodatek i dopełnienie do dań i pozwalają na uwolnienie majestatycznych aromatów. 

Włoska kawa – nieodłączny dodatek do słodkich przekąsek  

Nie jest to dodatek do dań słonych, ale słodkich. Idealnie sprawdzi się w towarzystwie popularnego tiramisu czy innych włoskich słodkości. W tym kraju picie kawy traktowany jest jak swojego rodzaju rytuał. Konkretne rodzaje pija się o konkretnych godzinach i w konkretny sposób. 

Jeśli jesteś w tym kraju na wycieczce koniecznie musisz spróbować espresso, cafe latte lub cappuccino. Musisz jednak pamiętać, że prawdziwa kawa z Włoch jest mocna i zazwyczaj wypija się ją bardzo szybko, ponieważ podawana jest w małych filiżankach – dosłownie na 2-3 łyki.